globuli 3163133 19202 compressor777

Leki homeopatyczne stanowią unikalny sposób oddziaływania na organizm, który ciężko porównać do innego leczenia. Można jedynie wspomnieć tu o akupunkturze, która pobudza organizm do samo leczenia za pomocą wbijanych igieł w odpowiednie miejsca.

 

Działanie leku homeopatycznego opiera sie na dwóch fundamentalnych założeniach


Zasada pierwsza

Organizm posiada własne naturalne siły do wyleczenia się. Widzimy to choćby wtedy, kiedy sie skaleczymy. Rana sie sama goi, nie musimy z reguły nic dodatkowego robić. Wynika to z faktu, że uszkodzone tkanki są zaprogramowane do samo regeneracji. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy organizm jest tak wycieńczony, że nawet gojenie ran następuje z wielkim trudem. Ale w normalnych przypadkach goimy sie sami. Jest to naturalne. O ile zagojenie rany jest prostą kwestia o tyle inne choroby sprawiają naszemu organizmowi pewną trudność z uwagi na fakt, że gdzieś w organizmie występuje tzw. blokada, która utrudnia mu samowyleczenie. Tymi blokadami są najczęściej odkryte przez medycynę chińska czynniki zewnętrze (takie jak np. gwałtowne zmiany pogodny, przewlekłe skrajne temperatury, nieprawidłowe odżywianie) i wewnętrzne (nagłe silne emocje lub przewlekłe negatywne emocje takie jak gniew, lęk czy zamartwianie się). Chińczycy nazwali je złodziejami zdrowia i jest ich znacznie więcej, ale ważna dla nas jest to, że to właśnie one zaburzają naturalne funkcjonowanie organizmu i pojawia się choroba a organizm nie umie sam powrócić do zdrowia. Patrząc na czasy współczesne można by tych czynników jeszcze trochę dołożyć jak na przykład oddziaływania elektromagnetyczne czy czynniki chemiczne znajdujące sie praktycznie wszędzie. Co robi lek homeopatyczny? Obrazowo ujmując - jest instrukcją dla organizmu, jak ma się wyleczyć. Daje informacje, jak aktywować odpowiednie mechanizmy odpornościowe i detoksykacyjne. Jest informacją wykorzystującą własne siły organizmu.


W tym miejscu ważne jest to, że czasami organizm nie ma sił i wówczas trzeba go wspomóc dodatkowo odpowiednimi ziołami i dietą!!! Jest to często pomijane w chorobach przewlekłych, gdzie człowiek choruje latami i jest wycieńczony do tego stopnia, że "instrukcja wyleczenia" w postaci leku homeopatycznego nie będzie w stanie nic pomóc.


A skąd wiedzieć, jaką instrukcje podać (w sensie, jaki podąć lek homeopatyczny)? Bo wszystko to brzmi bardzo ciekawie i fajnie do momentu, kiedy pomyślimy, jak dobrać lek do danego organizmu - bo przecież nie ma możliwości sprawdzenia tego na jakimś komputerze czy maszynie. Otóż mapą do wyboru leku są objawy choroby oraz wszystkie "odcienie" tych objawów. Czyli dla homeopaty ważne jest zarówno "gdzie boli" ale także "jak boli", "kiedy boli" "co pogarsza a co polepsza", "jaki jest stan emocjonalny przy bólu" itd. Pytań jest wiele i z reguły taki wywiad trwa 1-2 h w zależności od przypadku. Opisy leków wraz z przyporządkowanymi im objawami sa spisywane od 200 lat w księgach zwanych materia media. Do tego tworzone sa specjalne "wyszukiwarki" objawów zwane Repertorium, gdzie dochodzi sie do leku poprzez objawy! Z reguły u dobrego homeopaty takie księgi leżą w pobliżu biurka :) Więcej o wywiadzie i doborze leku w rozdziale "jak dobiera sie leki homeopatyczne". W tym miejscu zakończymy ten wątek podsumowując cały akapit, że kluczem do zrozumienia działania leku homeopatycznego jest fakt, że organizm sam potrafi sie wyleczyć - trzeba mu tylko wskazać drogę.

 

Zasada druga

Drugim fundamentem, na którym opiera sie homeopatia jest możliwość stworzenia wzorca energetycznego będącym swoistą instrukcją wyleczenia sie z choroby. Instrukcja nie może być bowiem materią! materią jest witamina, minerał ale nie informacja. Informacja to wzorzec - nazwijmy to - energetyczny (nie mylić tego z energoterapią i "rekami które leczą" - nie ma to z tym nic wspólnego; bardziej przypomina to program komputerowy!). Wzorzec energetyczny moglibyśmy tez porównać do treści książki przeciwstawiając temu skład książki (papier, okładka, farba itd). Ciągnąc to porównanie to skład książki byłby istotny w dieto terapii czy ziołolecznictwie gdzie wykorzystuje sie właśnie te właściwości substancji. Ważne są te wszystkie witaminy, minerały, antyoksydanty i substancje aktywne. Podobnie w leczeniu chemicznym opieramy sie na materialnych składnikach, które mają mechanicznie cos zablokować lub pobudzić w organizmie. Lek homeopatyczny jest "wolny" od materii - zostaje ona usunięta w procesie przygotowywania leku. w jej miejscu powstaje wzorzec informacyjny i to jest sedno homeopatii - nie leczymy materią (witaminami czy minerami) a informacją! Ważne jest przy tym, że lek zawierający materie nie ma działania informacyjnego! Zatem, aby działań informacyjnie to musimy pozbyć sie materii.

 

 

Uwagi 

Brak związków materialnych jest podstawą krytyki homeopatii, która głosi, że w lekach homeopatycznych nic nie ma! I tak - jest to prawdą. Ma tam nie być "nic" oprócz wzorca energetycznego, którego niestety nie da sie zbadać w laboratorium a jedynie można potwierdzić go doświadczalnie na żywym organizmie!!! Od 200 lat robi sie tak zwane "próby lekowe leków homeopatycznych", gdzie określa sie, jak dany wzorzec działa i na co.

 

Przykład dla zrozumienia

Przykład pacjenta chorego na wrzody żołądka i dwunastnicy. Leczenie chemiczne za pomocą inhibitorów pompy protonowej daje poprawę jedynie w trakcie brania leków, po ich odstawieniu chory ma powrót dolegliwości lub są mocniejsze. Skutkiem ubocznym jest zaburzenie trawienia przez co chory słabnie i ma bóle głowy. Leki ziołowe dają jedynie lekką ulgę. Chory jest nerwowy, ma bardzo stresująca pracę. Żyje w ciągłym pospiechu, pije dużo kawy i potrzebuje bodźców stymulujących do działania. Ma tez zgagę i mdłości. Jak można mu pomóc homeopatycznie? Dobiera sie lek dla osoby nerwowej, drażliwej, żyjącej w stresie i ciągłym pospiechu, cierpiącej na wrzody żołądka i dwunastnicy, mającej zgagę, pożądającej środków pobudzających typu kawa. Lek nazywa sie nux vomica! I tak - te wszystkie objawy i opisy chorego znajdują sie w opisie danego leku. I ten lek zawiera informacje, aby jego organizm wygoił wrzody i usunął inne dolegliwości towarzyszące takie jak zgaga. Podziała także na wzmocnienie organizmu na czynniki stresowe. Stres jest tu głównym czynnikiem przyczynowym i to jego należy uznać za "złodzieja zdrowia" u tej osoby.


Czy podanie takiej osobie leków materialnych typu zioła na stres i do tego zioła na wygojenie śluzówek pomoże tej osobie? Prawdopodobnie tak! Są różne drogi do zdrowia i w wielu przypadkach można użyć różnych metod. Problem zaczyna sie, gdzie organizm nie umie juz sam powrócić do zdrowia mimo podawania ziół! Przykładem może być zakażenie bakteryjne, gdzie bakterie uodporniły sie na wszelkie leki chemiczne i ziołowe (jak na przykład gronkowiec czy borelioza - wówczas podaje sie lek homeopatyczny z tych bakterii i organizm zaczyna sam je zwalczać lub wyrzucać z tkanek. O ile w przypadku gronkowca homeopatia starcza sama to w przypadku boreliozy dobrze jest połączyć ją z ziołami - a jeśli sie uodporniła na nie to dobrać takie, co nie były jeszcze podawane.) Innym problemem może być wiek - na przykład malutkie dzieciaczki roczne czy dwuletnie, nie mogą przyjmować leków ziołowych z uwagi na niewykształcone dobrze jelitka i tu homeopatia jest świetnym rozwiązaniem.

Jak sie robi leki homeopatyczne i jak dobiera sie leki - zobacz w kolejnych artykułach.

Adres i dane

Gabinet Homeopatii. Łukasz Dobrzyński

ul. Boh. Westerplette 9 gabinet 310

65-034 Zielona Góra

tel. 697 755 393

Czynne

pon-pt 12.00-20.00

sb. 10.00-16.00

Jesteśmy na facebooku